Co jest głównym winowajcą ŁYSIENIA ANDROGENOWEGO i jak sobie pomóc?

Łysienie androgenowe to rodzaj łysienia niebliznowaciejącego, które dotyka nie tylko mężczyzn, ale również kobiety. Co ciekawe to nie testosteron jest głównym winowajcą łysienia androgenowego jak się powszechnie uważa, a dihydrotestosteron, który powstaje w wyniku działania enzymu 5-alfa reduktazy na testosteron. Ten rodzaj łysienia uzależniony jest od wrażliwości mieszków włosowych na DHT. Zdarza się zatem, że osoba z wysokim poziomem DHT cieszy się bujną fryzurą, natomiast z niskim cierpi z powodu łysienia. Wrażliwe mieszki ulegają miniaturyzacji, osłabione produkują włosy słabe, meszkowe zamiast terminalnych.Włosy ulegają chronicznemu przerzedzaniu. Utrata włosów rozpoczyna się w części czołowej, zaczynając od ,,zakoli”, posuwając się ku górze. U kobiet natomiast można zaobserwować poszerzający się przedziałek. Aktywność enzymu 5-alfa reduktaza najwyższa jest w płacie nadczołowym oraz szczycie głowy. Łysienie androgenowe związane jest zazwyczaj z predyspozycjami genetycznymi, jednak pewne czynniki mogą przyczynić się do zwiększenia aktywności enzymu przekształcającego testosteron do dihydrotestosteronu, a tym samym do wzmożenia procesu łysienia.

Stres, zaburzona gospodarka węglowodanowa wpływają pośrednio na proces łysienia androgenowego. A mianowicie stres oraz wzmożony wysiłek fizyczny powoduje produkcję kortyzolu, a ten natomiast zwiększa aktywność 5-alfa reduktazy. Na aktywność enzymu ma również wpływ wysoki poziom insuliny. Dieta wysokowęglowodanowa, szczególnie spożywanie sztucznych węglowodanów typu batoniki, ciasteczka czy inne wysokoprzetworzone słodycze podnoszą poziom insuliny. Dlatego też żeby spowolnić proces utraty włosów należy zadbać o odpowiednią dietę, wyeliminować węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym, zwrócić uwagę na naturalne blokery enzymu 5-alfa reduktazy. Dlatego warto włączyć do swojej diety olej z ogórecznika bogaty w kwasy tłuszczowe GLA oraz olej lniany bogaty w kwasu tłuszczowe AGA. Oba kwasy tłuszczowe hamują aktywność enzymu przekształcającego testosteron w dihydrotestosteron. Pozytywnie na stan włosów w przypadku łysienia androgenowego wpłynie również pokrzywa, zielona herbata, kurkuma, kakao, przetwory pomidorowe oraz produkty z wysoką zawartością cynku.

Androgeny pobudzają gruczoły łojowe do pracy, dlatego często łysieniu androgenowemu towarzyszy łojotok czy łupież na tle łojotokowym. Dlatego ważna jest odpowiednia pielęgnacja dostosowana do potrzeb skóry głowy. Preparaty stosowane podczas zabiegów trychologicznych oraz w kuracji domowej powinny zawierać inhibitory 5-alfa reduktazy oraz aktywne substancje odżywiające oraz stymulujące mieszki włosowe.

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych