Brak porostu włosów

Osoby trafiające do gabinetu trychologicznego często skarżą się, że włosy im nie rosną, nie mogą zapuścić dłuższych włosów. W takim przypadku na wstępie należy sprawdzić czy przyczyną problemu jest wydajność mieszków włosowych czy zachodzą niekorzystne zmiany w łodydze włosów. Taką diagnostykę przeprowadzimy podczas analizy skóry głowy i włosów pod mikrokamerą.

Zatrzymanie podziałów mitotycznych w mieszkach włosowych czego skutkiem jest zahamowanie lub spowolnienie odrostu włosów może być spowodowane szeregiem czynników. Tak jak w przypadku wypadania włosów przyczynami mogą być : zażywane leki, problemy hormonalne, niedobory w diecie, używki czy choroby ogólnoustrojowe.

Specyficznym przypadkiem jest łysienie genetyczne androgenowe. W tym przypadku włosy zazwyczaj odrastają, ale bardzo cienkie. Spowodowane jest to miniaturyzacją mieszków włosowych, a czynnikiem sprawczym DHT czyli dihydrotestosteron. Wrażliwe mieszki włosowe na DHT stają się coraz mniej wydajne, zaczynają produkować włosy o coraz mniejszej średnicy, w następstwie włosy meszkowe czyli vellus. W zaawansowanym łysieniu androgenowym na głowie obserwujemy puste mieszki włosowe co objawia się brakiem porostu włosów… a zatem brakiem czupryny.

Nieprawidłowości w strukturze włosów mogą być zazwyczaj na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji, agresywnych zabiegów fryzjerskich, uszkodzeń mechanicznych, niedoborów w diecie czy problemów hormonalnych. Czynniki zewnętrzne powodujące uszkodzenia włosów możemy podzielić na fizyczne (czynniki atmosferyczne, wysoka temperatura), czynniki mechaniczne (tarcie włosów przez pasek torebki, ścisłe związywanie włosów, czesanie nieodpowiednią szczotką) oraz czynniki chemiczne (farby fryzjerskie, środki do stylizacji włosów). Uszkodzenia włosów mogą doprowadzić do wykruszania/ łamania włosów.

Dlatego najważniejsze w problemie braku porostu włosów tak jak i w przypadku wypadania włosów należy znaleźć przyczynę, wyeliminować ją, a preparatami i zabiegami trychologicznym wspomóc proces odrostu włosów.

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych