Łojotok

Łojotok to nadmierne wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe na powierzchnię skóry głowy. Skutkiem łojotoku są przetłuszczone, nieświeże włosy. Uważa się, że skłonność do łojotoku jest cechą genetyczną, jednak na gruczoły łojowe mają bardzo duży wpływ hormony, szczególnie androgeny, które wzmagają ich pracę. Estrogeny natomiast pozytywnie wpływają na pracę gruczołów łojowych, dlatego na przykład kobiety w ciąży zauważają poprawę kondycji skóry głowy oraz cery.  Nasilenie łojotoku można zaobserwować u osób w okresie pokwitania i przekwitania.

Czynnikami wpływającymi na wydzielanie łoju są również dieta oraz czynniki zewnętrzne. Niedobory witamin takich jak: witamina A, witamina E , spożywanie dużej ilości tłuszczów trans, węglowodanów, słodyczy czy używek wpływa niekorzystnie na wydzielanie łoju. Do czynników zewnętrznych można zaliczyć nieodpowiednią pielęgnację skóry głowy, tj. używanie szamponów z mocnymi detergentami, które w nadmiarze wysuszają skórę głowy i prowadzą do błędnego koła. A mianowicie, jeżeli doprowadzimy do przesuszenia skóry głowy gruczoły łojowe dostają sygnał, że muszą ją nawilżyć i zaczynają wytwarzać więcej łoju i otrzymujemy efekt zupełnie inny od zamierzonego. Częste suszenie włosów ciepłym powietrzem czy używanie sporej ilości środków stylizujących włosy również wpływają niekorzystnie na pracę gruczołów łojowych.

Osoby walczące z łojotokową skórą głowy powinny pamiętać o nakryciu głowy w okresie zimowym. Panuje błędne przekonanie, że noszenie czapki przetłuszcza włosy. Wręcz odwrotnie - to nie czapka jest winowajcą wzmożonego łojotoku na skórze głowy, a zmiany temperatury. W zimę przechodzimy z ujemnych temperatur do rozgrzanych, suchych pomieszczeń. Obkurczają się naczynka, gruczoły łojowe zaczynają nadmiernie pracować. Dodatkowo zmiany temperatury również negatywnie wpływają na stan włosów, które w rezultacie są łamliwe i matowe.

Do chorób na tle łojotokowym możemy zaliczyć Łojotokowe Zapalenie Skóry (ŁZS) – przewlekła i nawrotowa choroba zapalna charakteryzująca się ogniskami rumieniowymi, złuszczającymi. Obserwuje się zaburzenia w pracy gruczołów łojowych oraz nieprawidłowości w składzie łoju. Schorzeniu towarzyszy zazwyczaj świąd oraz wzmożona kolonizacja grzybów drożdżakopodobnych Malassezia.

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych