Łupież

Czy wiesz, że istnieją różne rodzaje łupieżu i żeby się go pozbyć należy odpowiednio rozpoznać problem na skórze głowy? Najczęściej jeśli pojawiają się białe płatki na ramionach idziemy do drogerii czy apteki i kupujemy szampon przeciwłupieżowy. Zdarza się, że problem nie znika lub znika na chwilę, a później znów się pojawia. Dlaczego?

Łupież to zjawisko wzmożonego łuszczenia naskórka. Na skórze głowy powstają łuski ze względu na zaburzenia proliferacyjne naskórka spowodowane nieprawidłowościami w przepuszczalności ochronnej bariery naskórka. Fizjologiczna faza odnowy keratynocytów ulega skróceniu, zmniejsza się również poziom lipidów barierowych.

Wyróżnia się głównie dwa rodzaje łupieżu:

  •  łupież suchy – charakteryzuje się białymi , drobnymi płatkami na skórze głowy, które odpadają podczas dotykania lub czesania włosów. Łupieżowi czasami towarzyszy świąd skóry głowy, jednak nie obserwuje się stanów zapalnych.
  •  łupież tłusty – charakteryzuje się tłustymi, żółtymi łuskami przylegającymi do skóry głowy, czasami również żółtymi strupami na włosach. Łupieżowi tłustemu często towarzyszy uporczliwy świąd, stan zapalny oraz wzmożone wypadanie włosów. Zaobserwowano wzrost kolonizacji grzybów drożdżakopodobnych Malassezia furfur na skórze głowy objętej łupieżem tłustym.

Przyczyną łupieżu może być nieodpowiednia pielęgnacja skóry głowy, uwarunkowania genetyczne, odchylenia hormonalne, stres, namnażanie się grzybów drożdżakopodobnych Malassezia furfur, niewłaściwa dieta czy brak odpowiednich witamin (szczególnie witaminy A), mikro i makrooelementów w organizmie. Jeżeli występuje czynnik pochodzenia wewnętrznego - niestety sam szampon ( w dodatku nieodpowiednio dobrany do rodzaju łupieżu) niewiele nam pomoże.

Dlatego po pierwsze musimy zróżnicować rodzaj łupieżu i zastanowić się gdzie leży jego przyczyna, po drugie dobrać odpowiednią kurację przeciwłupieżową i w późniejszym etapie zachowawczą żeby problem więcej nie powrócił.

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych