Prawidłowe funkcjonowanie organizmu zależy od równowagi biochemicznych reakcji zachodzących w organizmie. Pierwiastki biorą udział w najważniejszych szlakach metabolicznych, mają wpływ na gospodarkę lipidową, białkową, węglowodanową, elektrolitową czy hormonalną. Biopierwiastki są niezbędne dla naszego organizmu, a mianowicie regulują wiele funkcji fizjologicznych, takich jak aktywację enzymów, transport tlenu czy też krzepnięcie krwi. Odpowiedni ilościowy i jakościowy skład pierwiastków wpływa na prawidłowy rozwój organizmu. Jeżeli pojawiają się niedobory lub nadmiary pierwiastków, zaburzenia ich stosunków czy też toksyczne substancje równowaga może zostać zaburzona, a z czasem mogą wystąpić stany patologiczne.

Analiza pierwiastkowa włosów to narzędzie diagnostyczne, które nie znajduje bezpośrednio choroby, ale pozwala wykryć, że na jakimś etapie metabolizmu zachodzi zaburzenie. Analizując skład mineralny możemy ocenić dominację metaboliczną, równowagę kwasowo-zasadową oraz wpływ stresu na organizm.

Włosy mają stały skład biochemiczny, są doskonałym materiałem do badania stanu mineralnego organizmu. W trakcie wzrostu włosów biopierwiastki wbudowują się w ich strukturę, dlatego analizując pierwiastki we włosach możemy ocenic stan mineralny organizmu z ostatnich 2-3 miesięcy. Ponadto ilość pierwiastków we włosach jest znacznie wyższa niż w surowicy, dzięki czemu możemy oznaczać biopierwiastki , które występują w bardzo małych ilościach w organizmie. To jeden z powodów dlaczego do analizy pierwiastkowej przemiany mineralnej organizmu pobiera się włosy a nie krew. Oprócz tego w organizmie człowieka działają mechanizmy homeostatyczne, które kosztem rezerw w tkankach wyrównują poziom pierwiastków we krwi. Dlatego ilość danego biopierwiastka może być już niedostateczna w organizmie, a badanie krwi będzie wykazywać jeszcze stężenie prawidłowe.

W dzisiejszych czasach bardzo chętnie sięgamy po kolorowe pigułki zwane suplementami diety. Najczęściej wybieramy multiwitaminy czy kompleks minerałów. Czy zastanawiamy się zatem przy wyborze czego nasz organizm rzeczywiście potrzebuje? W pośpiechu sięgamy po żywność wysokoprzetworzoną, pozbawioną witamin i minerałów, a łyknięcie pigułki ,,multi’’ traktujemy jako uzupełnienie niedoborów i czujemy, że coś pozytywnego robimy dla zdrowia, czujemy w pewnym sensie usprawiedliwienie. Analiza pierwiastkowa włosów to coś więcej niż tylko określenie niedoborów i nadmiarów pierwiastków w organizmie. To krok do zrobienia czegoś pozytywnego dla siebie, dla swojego zdrowia. Oprócz poziomów pierwiastków, ich wzajemnych relacji otrzymujemy charakterystykę naszego metabolizmu, tendencje zdrowotne. Możemy dowiedzieć się jak odżywić nasz organizm, a nie tylko żywić.

 

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych